Spis treści
Utrata danych z systemu komputerowego to ogromny problem – zwłaszcza dla firm, których działanie opiera się właśnie na zapisanych w pamięci urządzenia dokumentach. O ile strata pojedynczych plików z prywatnych komputerów nie jest już tak straszna, o tyle zniknięcie danych, które są podstawą funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa może mieć poważne konsekwencje. Dlatego warto już teraz pomyśleć o regularnym wykonywaniu backupu swoich danych.
Jest wiele sposobów na wykonywanie kopii zapasowych plików, znajdujących się w pamięci komputera. Począwszy od żmudnego przenoszenia danych na inne urządzenie, a na profesjonalnej pomocy IT skończywszy. Tworzenie kopii zapasowej powinno być standardową czynnością wykonywaną przez każdego użytkownika komputera. Nowoczesne technologie pozwalają jednak na automatyczne zapisywanie się danych. Jak skutecznie przenosić dane tak, aby nigdy nie utracić plików?
Czym jest kopia zapasowa?
Kopia zapasowa, czyli inaczej backup, to nic innego jak zabezpieczenie informacji przed ich nagłą utratą. Regularne przenoszenie plików pozwala na maksymalną ochronę danych w przypadku awarii dysku twardego komputera lub nawet fizycznego zniszczenia urządzenia komputerowego. Backup zapisuje ostatnie zmiany użytkownika i pozwala na ich przywrócenie w dowolnym miejscu. Aktualnie technologie informatyczne dają coraz więcej możliwości do wykonywania kopii zapasowej, a do przechowywania plików wcale nie jest konieczne posiadanie dodatkowego urządzenia.
W domowym zaciszu warto zapisywać swoje pliki tekstowe, zdjęcia czy filmy na zewnętrznym dysku lub innym urządzeniu o dużej pojemności. W przypadku prowadzenia własnej działalności, gdzie strata danych nierzadko wiąże się z dużymi stratami finansowymi, konieczne jest regularne tworzenie backupu – najlepiej po każdej zmianie w systemie lub nowej konfiguracji. Tylko w ten sposób uchronimy się przed przykrą niespodzianką.
Zasady prawidłowego wykonania backupu
Wbrew pozorom prawidłowe przygotowanie kopii zapasowej danych wcale nie jest takie proste. Okazuje się, że nie wystarczy skopiować wszystkie pliki na zewnętrzne urządzenie i w razie problemów po prostu je przenieść. Wśród przedsiębiorców wykorzystuje się przede wszystkim dwie metody – za przygotowanie backupu odpowiada firmowy dział IT lub zleca się tworzenie kopii zapasowych zewnętrznej firmie outsourcingowej. Te dwie metody mają swoje wady i zalety, ale coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zdalne tworzenie kopii i przechowywanie ich na zewnętrznych serwerach. Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku konieczne jest zastosowanie specjalnego oprogramowania.
Profesjonaliści zajmujący się prewencyjnym tworzeniem kopii zapasowych wykorzystują do tego technologie informatyczne, opartych między innymi na rozwiązaniach firmy Altaro. Zewnętrzne programy umożliwiają również tworzenie backupów w przypadku korzystania z większej ilości komputerów, pozwalając na zapisanie wszystkich danych. W ten sposób wszystkie informacje zawarte na serwerach firmy są przechowywane w bezpiecznym miejscu.
Gdzie możemy przechowywać dane?
W zależności od tego czy wykonujemy backup danych komputerowych używanych jedynie w domu, czy zapisujemy informacje z urządzeń firmowych – kopie zapasowe można przechowywać na wiele sposobów.
Korzystając z usług firmy outsourcingowej dane kopii zapasowych są przechowywane na ich serwerach, dzięki czemu są w pełni bezpieczne oraz zawsze dostępne w przypadku wystąpienia awarii systemu komputerowego przedsiębiorstwa. Przy zastosowaniu do tego specjalistycznego programu do tworzenia kopii zapasowych nawet co kilka minut, istnieje możliwość przechowywania backupu na platformie Microsoft Azure oraz w chmurze na dowolnej platformie – na przykład AWS oraz Google Storage.
Przechowywanie kopii danych zapasowych, niezależnie od tego na jakie miejsce się zdecydowaliśmy, jest bezpieczne. Niektóre serwery prowadzą dodatkową archiwizację wszystkich poprzednich wersji, dzięki czemu każdy użytkownik bez problemu przywróci konkretny plik z danymi w przypadku wystąpienia awarii.
Sztuka backupu – dlaczego jest tak ważna?
W czasach, gdzie wszystkie dane firmowe są istotne, a ich utrata oznacza dla właściciela przedsiębiorstwa ogromne straty finansowe – nie warto ryzykować ich usunięciem. Obecnie na rynku informatycznym jest wiele możliwości tworzenia kopii zapasowych, które można przywrócić w dowolnym miejscu.