Oprogramowanie antywirusowe
Centralnie zarządzany system ochrony antywirusowej wzbogacony i moduł kontroli komputerów.
Oprogramowanie antywirusowe – dowiedź się co oprócz skuteczności działania oprogramowania antywirusowego jest równie ważną cechą, stanowiącą o bezpieczeństwie danych, które przetwarzasz na komputerze i telefonie.
Wielka tajemnica
programów antywirusowych
Większość z nas utożsamia tzw. wirusy komputerowe z oprogramowaniem, które utrudnia pracę na komputerze np. spowalnia jego działanie, uruchamia natarczywe reklamy, blokuje dostęp do Internetu… Taka jawna manifestacja obecności złośliwego oprogramowania na komputerze powoduje, że orientujemy się w sytuacji i próbujemy usunąć niepożądanych gości.
Tymczasem działanie „wirusów” może być zdecydowanie bardziej przebiegłe i niebezpieczne m. in. dla Twoich pieniędzy i danych jakie przetwarzasz na co dzień na komputerze i telefonie. Ponieważ twórcom takiego oprogramowania zależy, by ich aplikacje działały niezauważona przez możliwie długi czas, możesz być w ogóle nieświadomy ich obecności na komputerze /telefonie /tablecie.
Poniżej najgroźniejsze typy złośliwego oprogramowania, które zagrażają bezpieczeństwu danych Twoich i Twojej firmy:
- Keylogger – rejestruje jakie klawisze są naciskane przez użytkownika, następnie wysyła przechwycone sekwencje na serwery przestępców – w ten sposób możesz bezwiednie ujawnić wszystkie loginy i hasła jakimi się posługujesz.
- Rootkit – programy pomocne we włamaniach do systemów informatycznych np. komputerów i serwerów. Ukrywają niebezpieczne pliki i procesy w celu umożliwienia przestępcom ataku na Twój komputer.
- Ransomware – blokuje dostęp do komputera /serwera lub poprzez zaszyfrowanie plików uniemożliwia korzystanie z nich, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie danych do stanu umożliwiającego ich ponowny odczyt.
- Backdoor – przejmuje kontrolę nad zainfekowanym komputerem, umożliwiając wykonywanie na nim czynności administracyjnych, łącznie z usuwaniem danych. Umożliwiają intruzom sterowanie systemem operacyjnym poprzez Internet, wbrew wiedzy i woli właściciela.
- Stealware – śledzi działania użytkownika w Internecie i w przypadku stwierdzenia próby płatności np. w banku internetowym podmieniają numer konta, by pieniądze trafiły na rachunek przestępcy.
Jak chronić się przed wirusami i czy warto mieć oprogramowanie antywirusowe?
Podstawowym narzędziem, które powinno chronić Twój komputer /telefon przed wirusami jest oczywiście rozsądek i podejrzliwość. Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, które generują podwyższone ryzyko zainfekowania komputera np. korzystanie z pirackiego oprogramowania, pobieranie z Internetu plików nieznanego pochodzenia, odwiedzanie podejrzanych stron internetowych. Często jednak nawet bardzo ostrożni internauci dają się nabrać na tzw. ataki socjotechniczne, czyli próbę zmuszenia ofiary do czynności, której nie chciałaby podjąć np. przekazanie przestępcy loginu i hasła do bankowości elektronicznej. Tego typu ataki są trudniejsze do identyfikacji, ale przy odrobinie wiedzy i dozy podejrzliwości udaje się ich uniknąć [zobacz ofertę podstawowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa komputera].
Drugim, oczywistym narzędziem pomagającym strzec komputer /telefon przez działaniem złośliwego oprogramowania jest program antywirusowy. Jest bardzo wielu dostawców tego typu aplikacji, dlatego możesz wybrać najlepsze dla siebie pod kątem potrzeb.
Wielka tajemnica skuteczności ochrony antywirusowej. Czyli jak działa oprogramowanie antywirusowe.
Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia w zakresie ochrony danych, chciałbym zwrócić Twoją uwagę na jedną z najważniejszych cech dobrego oprogramowania antywirusowego dla firm, niestety rzadko braną pod uwagę przy okazji zakupów tego typu narzędzi.
Jeżeli interesuje Cię holistyczne podejście do bezpieczeństwa komputerów i smartfonów w firmie, to oprócz skuteczności programu antywirusowego, zwróć uwagę na to, czy posiada konsolę centralnego zarządzania, czyli narzędzie zbierające w jednym miejscu informacje ze wszystkich programów antywirusowych w Twojej firmie. Raporty dotyczą m. in. tego, czy program jest włączony, kiedy ostatni raz był aktualizowany, kiedy wykonywane było skanowanie w poszukiwaniu wirusów oraz czy na komputerze/telefonie wykryto jakieś złośliwe oprogramowanie. Do podstawowych funkcji takiej konsoli zalicza się także możliwość zdalnego przeskanowania komputera na żądane np. wówczas, gdy pracownik zgłasza problemy z szybkością działania sprzętu, co może być objawem jego zainfekowania.
W przypadku telefonu nie jest ważne, że Twój rozmówca go jedynie posiada, ale to, że go odbiera. Analogicznie program antywirusowy spełnia swoje zadanie, kiedy masz kontrolę nad jego działaniem. Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek sprawdzać regularnie parametry opisane w powyższym akapicie na wszystkich komputerach w Twojej organizacji? Jeżeli nie, to jaką masz kontrolę nad tym, czy oprogramowanie antywirusowe w ogóle działa na innych komputerach oraz czy dane, które przetwarzasz w firmie nie są wykradane?
Warto pamiętać
W przypadku oprogramowania antywirusowego informacja o skuteczności jego działania jest równie ważna jak same jego posiadanie. Dlatego przed zakupem sprawdź, który program antywirusowy będzie odpowiedni do wymagań biznesowych w Twojej firmie.
Sprawdź jakie rozwiązanie antywirusowe może zaproponować Security Partners na podstawie 14 lat doświadczeń w zakresie wdrażania systemów bezpieczeństwa informatycznego.
Powiązane tematycznie artykuły

Oprogramowanie antywirusowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Czytaj więcej

Włamanie na komputer – po czym poznać atak hakerski i co zrobić w takiej sytuacji?
Czytaj więcej

Chyba wykradziono Twoje hasło?
Czytaj więcej