Przywracanie systemu i backup

Co to jest backup systemu?

Przywracanie systemu i backup to systemy ochrony przed utratą danych. Szybkie odtwarzanie systemów w przypadku awarii.

Backup danych i szybkie przywracanie systemu informatycznego jest tym, czym oszczędności dla człowieka. W różnych życiowych sytuacjach warto mieć zapas pieniędzy na nieprzewidziane wypadki, a tracąc dane warto mieć ich kopię aby utrata nie oznaczała życiowego dramatu, szczególnie w przypadku przedsiębiorców.

W Security Partners kilka razy w miesiącu, odbieramy telefony od osób, które straciły swoje dane i pytają nas o możliwość ich odzyskania lub szybkiego przywrócenia systemu. Niestety w takich przypadkach odsyłamy do specjalistycznych laboratoriów, które przy pomocy dedykowanych narzędzi próbują odzyskać dane. Co istotne i warte podkreślenia nie zawsze jest to możliwe, zawsze jednak bardzo kosztowne. W przypadku backupu, tak jak w życiu, duża tańsza jest prewencja, niż próba naprawy skutków zaniedbań.

Najczęściej występują trzy przyczyny utraty danych:

 1. Awaria sprzętu np. dysków twardych, macierzy dyskowych, błędy wirtualnych dysków twardych;
 2. Skasowanie danych albo ich przypadkowe nadpisanie (np. modyfikacja zawartości pliku lub bazy danych i zatwierdzenie takiej operacji);
 3. Wrogie działanie skasowanie lub zaszyfrowanie danych na skutek dostania się na komputer lub serwer wirusa

 

Przywracanie danych i backup – Program Altaro

Przywracanie systemu i backup to jedna z podstawowych usług Security Partners opartych o rozwiązania firmy Altaro.

Obsługa systemu backupu danych powinna być łatwa, ale co istotniejsze wystarczająco zaawansowana. Tak by spełnić Twoje potrzeby względem odzyskiwania danych po awarii i natychmiastowego przewracania systemu. Dlatego Altaro VM Backup obejmuje m. in. następujące funkcje:

 • Rozszerzona deduplikacja – drastycznie zmniejsza wymagania dotyczące potrzebnego miejsca na kopie zapasowe zarówno w lokalizacjach lokalnych, jak i poza nim, dzięki czemu znacznie przyspieszysz proces wykonywania kopii zapasowych, jak i oszczędzisz pieniądze na nośniki danych.
 • Replikacja – replikacja zoptymalizowana pod kątem sieci WAN – maszyny wirtualne można stale replikować w zdalnej lokalizacji, co znacznie poprawia tzw. RTO.
 • Continuous Data Protection (CDP) – przejście z codziennego tworzenia kopii zapasowych na tworzenie kopii zapasowych nawet co 5 minut powoduje, że utrata danych w przypadku odtworzenia z backupu praktycznie nie występuje (RPO).
 • Współbieżność – umożliwiając tworzenie kopii zapasowych większej liczby maszyn wirtualnych w tym samym czasie, znacznie zmniejszasz tzw. okno tworzenia kopii zapasowych, co oszczędza nie tylko czas ale i zasoby sprzętowe i pasmo sieci komputerowej.
 • Microsoft VSS – pełna obsługa. Twórz kopie zapasowe wirtualnych maszyn wirtualnych na żywo, przy zerowym przestoju.
 • Cluster Shared Volumes i VMware vCenter – pełna obsługa
 • Szyfrowanie kompresji klasy wojskowej
 • Retencja – Ty określasz indywidualne zasady przechowywania kopii zapasowych dla poszczególnych maszyn wirtualnych
 • Archiwizacja GFS – oprócz ciągłych i codziennych kopii zapasowych archiwizuj ich wersje. Konfigurując osobne cykle tworzenia kopii zapasowych możesz przechowywać różne ich wersję np. tygodniowe, miesięczne, roczne.
 • Kopia on-site i off-site. możesz przechowywać kopie zapasowe maszyn wirtualnych w wielu lokalizacjach, także poza Twoją firmą (ze względów bezpieczeństwa)
 • Kompatybilność z Microsoft Azure – istnieje możliwość przechowywania kopii zapasowych na platformie Microsoft Azure (magazyn obiektów Blob – najbardziej opłacalna opcja magazynowania danych platformy Azure).
 • Kompatybilność z innymi rozwiązaniami chmurowymi -dostarczony bezpłatnie serwer Altaro Offsite Server można zainstalować na maszynie wirtualnej na dowolnej platformie chmurowej, takiej jak AWS i Google Storage.

Tworzenie kopii zapasowych nie ma sensu jeżeli nie jest niezawodne, a ich przywrócenie elastyczne i szybkie. Altaro VM Backup oferuje szereg narzędzi do szybkiego przywracania systemu i odzyskiwania potrzebnych danych:

 • Uruchamianie maszyn wirtualnych bezpośrednio z backupu, bez koniczności ich przywracania, .bez wpływu na integralność kopii zapasowej.
 • Monitoring spójności danych 24/7. Unikalny monitoring Altaro Backup Health Monitor proaktywnie monitoruje stan twojego magazynu kopii zapasowych, a jeśli zostanie wykryte jakiekolwiek uszkodzenie, dane bloki zostaną naprawione automatycznie w ramach następnego zadania tworzenia kopii zapasowej.
 • Możliwość odtwarzania pojedynczych plików lub całych maszyn wirtualnych – opcja przywracania pełnej maszyny wirtualnej lub pojedynczych plików lub wiadomości e-mail (MS Exchange).

Altaro VM Backup zapewnia poprzez intuicyjną konsolę szybki dostęp do wszystkich hostów w Twojej sieci komputerowej w celu sprawowania kontroli nad zadaniami tworzenia kopii zapasowych lub przywracania.

 • Intuicyjny interfejs użytkownika ułatwia konfigurowanie i uruchamianie zadań tworzenia kopii zapasowych / przywracania, m. in.:
 • Zdalnie zarządzaj i konfiguruj wszystkie zadania tworzenia kopii zapasowych / przywracania.
 • Kolejkuj zadania tworzenia kopii zapasowych / przywracania
 • Uruchom wiele zadań tworzenia kopii zapasowych / przywracania jednocześnie na swoich hostach
 • Łatwo przetestuj integralność swoich kopii zapasowych dla spokoju ducha
 • Cloud Management Console – przełomowe narzędzie oparte na chmurze do centralnego monitorowania i zarządzania wszystkimi instalacjami Altaro VM Backup z jednej konsoli online.

RESTful API – narzędzie umożliwiające wykonywanie zaawansowanych funkcji automatyzacji i raportowania.

 • Microsoft Exchange i SQL – Utwórz kopię zapasową Exchange Server i maszyn wirtualnych SQL lub innych aplikacji zgodnych z Microsoft VSS Writer.
 • Wsparcie dla środowiska Linux – Twórz kopie zapasowe maszyn wirtualnych systemu Linux bez wyłączania komputera.
 • Wybieraj różne miejsca składowania kopii zapasowych – Zapisz kopie zapasowe na dysku lokalnym lub w zasobach UNC. Zapisuj kopie zewnętrzne poza dyskiem lokalnym, udostępniaj w UNC, w jednej lub wielu lokalizacjach (zamiennie) lub w chrmurze MS Azure lub innej poprzez Altaro Backup Server
 • Obsługiwane nośniki kopii zapasowych:
 • Dyski zewnętrzne USB, dyski flash, syski zewnętrzne eSata
 • Udziały sieciowe na serwerach plikowych (przez UNC)
 • Urządzenia NAS (przez UNC)
 • Wewnętrzne dyski twarde (niezalecane ze względów bezpieczeństwa)
 • Kasety RDX
 • Serwer backupu Altaro Offsite przez Internet / WAN
 • Chmura MS Azure

Oprogramowanie Altaro jest regularnie nagradzane przez branżowe serwisy i ekspertów.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące z wykonywania automatycznych kopii zapasowych:

 • Zapobieganie utracie danych: Głównym powodem tworzenia kopii zapasowych danych jest możliwość odzyskania ważnych plików. W przypadku awarii systemu operacyjnego, dysku twardego, ich zmodyfikowania lub skasowania.
  Jeżeli nie posiadasz kopii zapasowej danych to prawie w każdym przypadku czeka Cię mnóstwo pracy by odtworzyć pliki lub stworzyć je od nowa. Niestety zwykle dotyczy to danych nad którymi Ty i Twoi pracownicy pracujecie od miesięcy. Backup danych pozwala na szybkie przywracanie sytemu informatycznego to stanu sprzed awarii.
 • Automatyzacja: Oprócz tego aby mieć kopię zapasową ważne jest aby była ona aktualna i zawierała możliwie najbardziej teraźniejszy obraz plików. W ten sposób tracąc dane nie narażamy się na mozolny proces ich aktualizacji i odtwarzania. Np. kopie baz danych w systemach księgowych lub CRM wykonuje się kilka razy dziennie, a kopie plików z których korzystają pracownicy (np. arkusze kalkulacyjne) raz dziennie (Ty ustalasz harmonogram). Dzięki automatyzacji procesów wykonywania kopii zapasowej masz pewność, że w przypadku konieczności przywracania systemu lub odtwarzania danych, te będą miały najbardziej aktualną postać. Ponieważ pamięć ludzka jest ulotna, nie martwisz się, że kopia danych nie została wykonana.
 • Retencja: Wiele, jeśli nie większość firm jest zobowiązana do przechowywania dokumentacji biznesowej przez dłuższy okres. Np. dane w systemach księgowych przechowujemy przez umowne 5 lat. Z uwagi na przepisy prawa, w przypadku plików wykorzystywanych codziennie prawdopodobnie wystarczające będzie przechowywanie ich kopii z ostatnich dwóch tygodni. Posiadanie tylko jednej kopii danych jest na ogół wielkim błędem (być może będziesz potrzebować kopii sprzed kilku dni?). W przypadku systemów zautomatyzowanych wybierasz ile czasu chcesz przechowywać backup danych, a system sam pilnuje tych terminów.
 • Szybkość przywracania danych: Oprócz tego, że posiadasz kopię danych właściwych plików i jest ona aktualna, ważne jest także to jak szybko możesz rozpocząć przywracanie systemu informatycznego lub odtworzyć backup, tak aby w pełni przywrócić zdolność operacyjną swojej firmy. W przypadku oferowanych przez nas rozwiązań możemy odtworzyć pojedyncze pliki w kilkadziesiąt sekund, a całe systemy operacyjne w kilkanaście minut. Taka zwłoka będzie praktycznie niezauważalna z punktu widzenia Twoich pracowników i klientów.

Powiązane tematycznie artykuły

backup system

Dowiedz się, czym jest backup systemu i dlaczego należy regularnie go wykonywać

Backup systemu i danych, które są przechowywane na komputerach firmowych powinien być jednym z podstawowych narzędzi zabezpieczających firmę przed nieplanowaną ...
Czytaj więcej
Utrata danych i sposoby ich odzyskiwania

Utrata danych – przyczyny i sposoby zapobiegania cz. II

Chcielibyśmy podzielić się z Tobą informacją o najczęstszych przyczynach utraty danych oraz sposobach zapobiegania temu przykremu zdarzeniu. Klasyfikacja oparta jest ...
Czytaj więcej
Utrata danych i sposoby ich odzyskiwania

Utrata danych – przyczyny i sposoby zapobiegania cz. I

Utrata danych - Chcielibyśmy podzielić się z Tobą informacją o najczęstszych przyczynach utraty danych oraz sposobach zapobiegania temu przykremu zdarzeniu ...
Czytaj więcej